وکیوم تراپی زخم

وکیوم تراپی زخم

درمان زخم به روش وکیوم تراپی می تواند یک شرایط مطلوب برای درمان زخم ایجاد کند.

اعمال فشار منفی در محل زخم، می تواند منجر به بهبود زخم، بسته شدن زخم و قطع ترشحات از زخم که موجب اختلال در موفقیت درمان شده اند، شود.  پانسمان های فوم به کار رفته در روش درمانی وکیوم تراپی ( NPWT ) به گونه ای موثر سبب توزیع فشار برابر در سطح زخم می شود و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهند. به همین دلیل استفاده پانسمان فوم به همراه وکیوم تراپی توصیه می شود.

 

مزایای درمان زخم با فشار منفی

با ایجاد یک شرایط فشار منفی کنترل شده توسط متخصص زخم، این روش درمانی هنگامی که با ترکیب پانسمان فوم به کار می رود، می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • موجب تسریع درمان زخم می شود
 • موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری های عفونی می شود
 • تعداد دفعات تعویض پانسمان زخم را کاهش می دهد
 • جریان خون را به ناحیه زخم افزایش می دهد، در حالی که همزمان ترشحات اضافی زخم را بیرون می کشد.

 

وکیوم تراپی زخم

 

 

از وکیوم تراپی برای درمان چه نوع زخم هایی می توان بهره برد؟

متخصصین زخم عمدتا از تکنیک فشار منفی، برای درمان انواع مختلف زخم استفاده می کنند، این زخم ها عبارتند از:

 • سوختگی درجه اول و دوم
 • زخم مزمن
 • زخم دیابتی
 • زخم بستر یا زخم فشاری
 • زخم وریدی یا عروقی
 • زخم های که از زهکشی بیش از حد رنج می برند
 • زخم حاد و زخم جراحی که در معرض خطر ابتلا به عفونت باشند

 

روش درمان فشار منفی زخم به چه صورت است؟

بعد از دبرید زخم، درمانگر متخصص زخم، پانسمان فوم را به اندازه وسعت زخم بر روی زخم اعمال می کند و به دقت آن را با پوشش مخصوص، می پوشاند. این عمل برای فیلتر کردن بافت مرده، لخته های خونی و دیگر ذرات بزرگ که می توانند مانع درمان زخم، ترویج عفونت و مسدود کردن سیستم خلاء شوند، بسیار مناسب است.

سپس درمانگر زخم، پانسمان فیلم شفاف پلی اورتان را بر روی زخم قرار می دهد تا زخم مهر و موم و غیرقابل نفوذ شود. پس از آن پمپ دستگاه وکیوم به آن متصل می شود. در نهایت، فشار منفی بر زخم اعمال شده و ترشحات اضافی را جذب و جریان خون را به سمت زخم افزایش می دهد.

 

شروع فشار منفی بر روی زخم

درمانگر متخصص زخم، لوله تخلیه متصل شده به پانسمان را به دستگاه وکیوم وصل می کند و در حالی که میزان رطوبت در اطراف زخم را حفظ می کند، فشار منفی را در یکی از اشکال زیر اعمال می کند:

برای زخم های که زهکشی بیش از حد دارند، روش ساکشن پیوسته توصیه می شود. برای بیشتر زخم ها این نوع مکش نیاز است زیرا تخلیه ترشحات در مراحل اولیه بهبودی، مهم است.

برای تنظیم میزان اگزودای زخم، روش ساکشن متناوب توصیه می شود. ساکشن متناوب به دلیل حفظ رطوبت مطلوب، مناسب زخم هایی که دارای اگزودای بالایی هستند، می باشد.

 

درمان زخم با وکیوم تراپی

تعویض پانسمان زخم

تعویض پانسمان زخم در طول دوره درمان فشار منفی معمولا بدون درد است و آسیب به پوست جدیدی که در اطراف زخم ایجاد می شود را به حداقل می رساند. با این حال بیماران ممکن است در طول درمان انواع مختلفی از درد را تجربه کنند، البته داروهای ضد درد توسط متخصص زخم برای کمک به حفظ آرامش بیمار، تجویز می شود.

 

مزایای پانسمان فوم

پانسمان های فوم که برای درمان زخم به روش وکیوم تراپی استفاده می شود، به علت جذب بالا، به درمان انواع مختلفی از زخم ها کمک می کند. از این پانسمان برای پر کردن زخم های حفره ای استفاده می شود. پانسمان فوم به محافظت از زخم در برابر نیروی مکانیکی و عوامل عفونت زا که می توانند بهبود زخم را به تاخیر اندازند، کمک می کند.

 

نکات مهم در وکیوم تراپی زخم

این روش از درمان همانند درمان های دیگر نیاز به ملاحظات خاصی دارد، از همین رو باید توسط یک متخصص انجام شود وگرنه عوارضی را در پیش خواهد داشت. متخصصین زخم باید عوامل زیر را ارزیابی کنند:

سطح شیوع زخم

موقعیت زخم و توانایی آن برای حفظ پانسمان فوم و پلی اورتان

میزان درد احساس شده توسط بیمار به هنگام تعویض پانسمان

میزان خطر کشیدن لوله و برداشتن پانسمان از روی زخم

وضعیت سلامت روحی بیمار

در حالت کلی، وکیوم تراپی برای بیمارانی که دچار زخم هستند مناسب و دارای مزایای زیادی است. با این حال انتخاب بیمار مناسب و انتخاب دقیق روش درمانی، برای موفقیت درمان زخم حیاتی است.

 

 

برخی از خدمات کلینیک آسود، کلینیک درمان زخم:

درمان زخم بستر

درمان زخم دیابتی

اوزون تراپی

وکیوم تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *