درمان زخم سوختگی

درمان زخم سوختگی

سوختگی چیست؟

سوختگی یکی از شایع ترین صدمات خانگی به خصوص در کدکان محسوب می شود. سوختگی با آسیب شدید پوست همراه است که در پی آن سلول های پوستی در ناحیه سوختگی، به طور کامل از بین می رود.

درمان زخم سوختگی

انواع سوختگی

سوختگی بر سه نوع اصلی تقسیم می شود. سوختگی درجه یک، سوختگی درجه دو، سوختگی درجه سه. هر درجه از سوختگی، مبتنی بر شدت آسیب به پوست می باشد. که درجه اول جزئی ترین و درجه سوم شدیدترین نوع سوختگی محسوب می شود.


⇐ کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


تشخیص درجه سوختگی

در هر کدام از انواع سوختگی نشانه هایی وجود دارد که طبق آن، درجه سوختگی تعیین می شود، لازم است بدانید که دمای بالای 44 درجه سانتیگراد سبب سوختگی می شود که مدت زمان تماس، سبب ایجاد شدت های مختلفی از سوختگی می شود.

سوختگی درجه یک: در سوختگی درجه 1، پوست شروع بع تغییر رنگ می کند که ممکن است مایل به رنگ صورتی و یا قرمز شود. در این درجه از سوختگی فقط لایه اپیدرم پوست درگیر می شود.

سوختگی درجه دو: در سوختگی درجه 2 علاوه بر درگیر شدن لایه اپیدرم، لایه درم نیز، درگیر سوختگی می شود. سوختگی درجه 2، خود بر دو دسته سطحی و عمقی تقسیم می شود. از نشانه های اصلی این درجه از سوختگی، تاول های آبکی و خونی بر سطح پوست است. در پی سوختگی درجه 2، پوست تغییر رنگ بیشتری می دهد و درد و سوزش آن نسبت به سوختگی درجه 1، بسیار بیشتر است.

سوختگی درجه سه: در سوختگی درجه 3، تمام لایه های پوست از بین رفته و آسیب بسیار عمیق تر از دو حالت پیشین است. در این نوع از سوختگی به علت اینکه تمام اعصاب بافت فرد از بین می رود، بیمار در این حالت هیچ دردی حس نمی کند.

همچنین علاوه بر این سوختگی ها، پزشکان نظر دارند که نوعی از سوختگی وجود دارد که علاوه بر وجود تمام علائم سوختگی درجه 3، سوختگی از پوست به تاندون ها، عضلات و استخوان ها نیز گسترش می یابد، که به آن سوختگی درجه 4 گفته می شود.

علل سوختگی

سوختگی می تواند علل مختلفی داشته باشد، که شایع ترین آن عبارتند از:

  • سوختگی بر اثر مایعات گرم و آب جوش
  • سوختگی های شیمیایی
  • سوختگی های الکتریکی
  • آتش سوزی: از جمله آتش سوزی بر اثر شمع و فندک
  • آفتاب سوختگی شدید

سوختگی درجه یک، علائم و درمان

همانطور که گفته شد سوختگی های درجه 1، موجب آسیب کمتری می شود. سوختگی سطحی نام دیگر سوختگی درجه یک می باشد. زیرا این سوختگی بر لایه های سطحی پوست تاثیر می گذارد.

علائم سوختگی درجه یک

  • قرمزی
  • التهاب جزئی
  • تورم
  • درد

خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست

از آنجایی که این سوختگی بر لایه سطحی پوست تاثیر می گذارد، علائم و نشانه های آن پس از بهبود زخم، از بین می رود. دوره بهبود این درجه از سوختگی معمولا بین 7 تا 10 روز طول می کشد.

 

کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

درمان زخم

درمان زخم بستر

درمان زخم دیابتی

درمان سوختگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *